sobota, 18 kwietnia 2015

postheadericon Sprawozdawczość

Każda jednostka zatrudniająca pracowników każdego roku ma obowiązek składać do GUS różne sprawozdania. Przykładowo mogą to być sprawozdania PL1, badanie o warunkach pracy Z 10, a także różne inne, w szczególności powiązane z takimi zakresami danych:
Warunkami w pracy, Trendami zatrudnienia, Trendami w gospodarce, Tendencjami w rozwoju firm.
Urząd Statystyczny sprawdza również tematy związane z BHP, tematy powiązane z wypłatami i ogólnie wszystkim tym, co dzieje się na odcinku pracodawca - pracownik.

Opole ma efekty

Istotną pozycję w badaniu trendów oraz przyczyn ich powstawania, ewentualnie określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole pod tym względem ma się czym pochwalić - statystyka dowodzi, że jest tutaj najmniej wypadków przy pracy. To nic dziwnego, gdyż Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, ponadto nie jest najbardziej „obsiane zakładami przemysłowymi”. Jest to racja, jednak nie w odniesieniu do danych Gusu, bo te wyliczane są w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych.

Mało zdarzeń w województwie opolskim - za jaką przyczyną?

Primo z pewnością są to widoczne działania OIP Opole, na przykład:
Programy prewencyjne, Spotkania dla właścicieli firm, Skuteczne kontrole zakończone nakazami.
Ostatni temat na powyższej liście nie jest przyjemny, lecz w tym miejscu widać, że każda kontrola z Inspekcji Pracy Opole przynosi w jakiś tam nie bezpośredni sposób pożądany skutek - bardziej bezpiecznej pracy.
Następna sprawa, to świadomość samych pracodawców - za sprawą Internetu dowiadują się, jakie ciążą na nich powinności w kwestii BHP i Prawa Pracy, dzięki różnym i niejednokrotnie bezpłatnym webowym narzędziom mogą też wiele sobie sami zdziałać z obszaru Kodeksu Pracy. Wychodzi na to, że nie trzeba już tak wiele wysiłku i nakładów, by dowiedzieć się cokolwiek o Kodeksie Pracy.
Trzecia przyczyna niskiej ilości wypadków przy pracy, to pracownicy. Na Opolszczyźnie jest znaczna fala wyjazdów do innych krajów Unii Europejskiej z nadzieją znalezienia lepiej płatnej pracy.Zarazem ludzie po powrocie do kraju sami nie godzą się na zarobkowanie w firmach nie znających wymogów Kodeksu Pracy i niechętnie przystają na zarobek uzyskiwany w niekorzystnych warunkach.

0 komentarze: