piątek, 17 kwietnia 2015

postheadericon Szyba do pojazdu - wymiana

Słowem wstępu

Stolarka okienna do samochodu jest jednym z ważniejszych segmentów mających wpływ na bezpieczeństwo 0drogowe. Każda rysa, zmatowienia na niej mają duży wpływ na to, kiedy dostrzegamy zagrożenie. Jeśli więc po zimie uznałeś, że już czas na wymianę szyby, pamiętaj o istotnych regułach, które gwarantują przyjemność stosowania nowej szyby przez długi czas.

Unikaj używanych szyb i podejrzanie tanich zamienników

Kiedy twoim celem jest bezpieczeństwo, musisz rezygnować z używanych szyb samochodowych. Nieraz są one uszkodzone wskutek uprzedniego używania, co ogranicza ich przejrzystość i powoduje dyskomfort kierowcy w czasie prowadzenia samochodu. Co więcej, recyklingowane szyby są demontowane niefachowo i składowane na dworze. Dzięki temu warstwa PVB, łącząca sąsiednie warstwy szyby, jest eksponowana na niszczące działanie warunków pogodowych, a co za tym idzie szyba delaminuje się lub matowieje.
Warto także pamiętać o tym, że okna - w końcu ważny element konstrukcyjny auta - przekazują siły, jakie zawsze są inne po zamontowaniu ich w innym aucie. Dlatego używana szyba zastosowana w kolejnym aucie w krótkim czasie może pęknąć.Koniecznością jest, by również nie korzystać z tanich podrób okien do pojazdu, gdyż do ich produkcji, w roli laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się połaci tworzywa pochodzącej z recyklingu i przez to okno raptownie matowieje. Tanie szyby do samochodu są niejednokrotnie pofalowane, co powoduje „falowania” obrazu albo migotki świetlne.

Nie zakładaj sam.

O jakości okien samochodowych decyduje nie tylko sama jakość szyb do auta, ale też ich montaż. Szyba do samochodu (niezależnie czy jest to szyba przednia, boczna czy też tylna) musi być profesjonalnie zamontowana, inaczej czekają na nas tak niemiłe niespodzianki, jak przecieki, jak także szybkie uszkodzenia (pęknięcia). Przeważnie nie nie bierze się pod uwagę tego, że od jakości okien przednich i fachowego zamocowania zależy też prawidłowość działania poduszek powietrznych. Wymieniając szybę trzeba więc zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i współpasażerów.

Sprawdź, czy szyba ma certyfikat ISO

Podmioty, jakie dostarczają części (w tym okna samochodowe) do producentów motoryzacyjnych na tzw. „pierwszy” montaż, są zobligowane do posiadania setek świadectw jakości. Głównym z dokumentów jest: ISO/TS 16949:2002, który jest uniwersalnym oznaczeniem wysokiej klasy, poświadczającym spełnienie licznych warunków stawianych półproduktom przez firmy samochodowe. Każdy duży producent motoryzacyjny przyznaje też swoim czołowym dostawcom nagrody, co dodatkowo potwierdza dobrą jakość. Dlatego przed zmianą okna warto zdobyć się na odrobinę wysiłku i poszukać informacji w sieci na temat twórcy interesującej nas szyby.

Okno wymienione - co dalej

Kiedy już wymienisz okienę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:
  • nie pucować auta pompami pod ciśnieniem
  • nie pozostawiać auta na wyboistej jezdni i nie najeżdżać na krawężnik
  • nie podnosić auta na podnośniku
  • nie rąbać drzwiami.

0 komentarze: